Postira Apartments

Postira apartments nabízí celoročně týdenní i delší pobyty v malebném historickém městečku Postira na severním pobřeží ostrova Brač ve slunné chorvatské Dalmácii. Jde o 7 moderně zařízených klimatizovaných apartmánů různých velikostí situovaných na ulici Pavišica Vrtli 250 m od moře. Kousek od historického náměstí s kostelem i od přístavu s pobřežní promenádou zvanou Riva.
All the apartments have either a terrace or a garden overlooking the sea, a fully equipped kitchenette, TV, a bathroom and a toilet. In the bedroom the guests will find clean bed linen and towels. Parking is available for each apartment on a reserved parking space in front of the house. On demand we can arrange bike, scooter, quad bike or boat rental.
Cesta trajektem ze Splitu na Brač trvá 55 minut a Postira se nachází 8 km od přístavního a hlavního města ostrova – Supetaru. V Postiře najdete 4 oblázkové pláže, promenádu s kavárnami, restauracemi a obchody, dětské hřiště, poštu, lékárnu i bankomaty. K nejzajímavějším cílům na ostrově patří pláž Zlatni rat v městečku Bol, písečná pláž Lovrenčina, oblíbené jachtařské letovisko Milna s marinou, nejvyšší hora jadranských ostrovů Vidova gora (780 m.n.m) nebo kamenný středověký klášter Blaca. 

wi-fi at reception

non-smoking apartments

rooms with TV

parking outside the house

keys in a safe

bed linen provided

fully equipped kitchen

scooter and quad bike rental

Garden apartment

A four-bedded apartment with a double bed in the bedroom and two extra beds for children in the living room, fitted with an equipped kitchenette, a bathroom and toilet. A sitting area in the enclosed garden overlooking the sea.

accommodation capacity: 2 adults + 2 children

Size: 39m² + garden

Price: 16 800 CZK per week

Corner apartment

A six-bedded apartment with a double bed and a bunk bed for two children in the bedroom and a convertible sofa bed in the living area, with TV, an equipped kitchenette, a bathroom and toilet. The sitting area in a corner terrace looks out onto the sea.

accommodation capacity: 4 adults + 2 children

Size: 45 m²

Price: 17 500 CZK per week

Garden studio

A studio for two adults with a hall, a bedroom with a double bed, TV, an equipped kitchenette, a bathroom and a toilet. It opens out to a terrace and an enclosed garden.

accommodation capacity: 2 adults

Size: 29m² + garden

Price: 11 900 Kč / týden

Mirror studio

A studio for two adults with an extra bed for a child (a take down armchair). A hall, a bedroom with a double bed, an equipped kitchenette, a bathroom and a toilet. The adjacent terrace looks out onto the sea

accommodation capacity: 2 adults + 1 child

Size: 27 m²

Price: 11 200  / týden

Chef´s apartment

A five-bedded apartment with a double bed and a take down armchair in the bedroom and a convertible sofa bed in the living area. It has a fully equipped kitchen, TV, a bathroom, a toilet and a terrace. Both the kitchen and the sitting area on the terrace offer a panoramic view of the sea.

accommodation capacity: 4 adults + 1 child

Size: 43 m²

Price: 21 000 Kč / týden

Circle apartment

A four-bedded family apartment for two adults (a double bed in the bedroom) and 2-3 children (a convertible sofa bed plus a take down armchair in te living area). A fully equipped kitchenette, TV, a bathroom, a toilet and a terrace with a view of the sea.

accommodation capacity: 2 adults + 2 children

Size: 46 m²

Price: 16 800 CZK per week

Loft apartment

Prostorný mezonetový apartmán pro 6 osob se dvěma samostatnými ložnicemi (manželská postel v jedné, palandová postel ve druhé), galerií s rozkládací pohovkou a další rozkládací pohovkou v obytném prostoru, s vybavenou kuchyňkou, TV, koupenou a toaletou, spojený s terasou a posezením s panoramatickým výhledem na moře

accommodation capacity: 4 adults + 2 children

Size: 60 m²

Více info : www.postira.art

Where you can find the apartments?

Close