Mountain cabin ESKYMO

Mountain cabin ESKYMO is situated in the ski resort of Hynčice pod Sušinou (www.mujkralicak.cz) in the foothills of Kralický Sněžník at 675 m above sea level. The cabin with a garden is a solitary one distant 400 metres from the road passing through the village. In summer months it is possible to arrive directly at the cabin and park outside. In winter the unpaved road to the cabin is mostly passable only with snow chains. The terrace and attic rooms offer a beautiful view of the Jeseníky Mountains panorama, surrounding ski slopes and a look out tower called Štvanice.

Kapacita ubytování je celkem 9 osob, v podkroví se nachází dvě samostatné ložnice (3 a 4 lůžka) a v obytném prostoru v přízemí je rozkládací pohovka (2 lůžka). Součástí obývacího pokoje je vybavená  kuchyňka, jídelna, TV a krb na dřevo. V chatě je koupelna se sprchovým koutem a toaletou i  další samostatné WC. Vytápění chaty je dálkové elektrické a energie je proto  účtována na konci pobytu dle skutečné spotřeby.

Moreover the guests have to their disposal an upstairs terrace, a ski room in the basement, the garden, outdoor covered seating with a grill, a fire pit and a hammock. Wi-fi connection is available in every room. The name of the cabin and its original interior decorations pay tribute to a legendary Czech polar explorer, adventurer, storyteller, fur trader, judge, Eskimo chieftain and an unsuccessful inventor of perpetuum mobile Jan Eskymo Welzl, a native of Zábřeh na Moravě. Svým pojmenováním i originální dekorací interieru vzdává chata hold legendárnímu českému úspěšnému polárníkovi, dobrodruhovi, vypravěči, obchodníku s kožešinami, soudci, náčelníku Eskymáků a neúspěšnému vynálezci perpetua mobile Janu Eskymo Welzlovi ze Zábřehu na Moravě.

WI-FI

no smoking rooms

large TV screen

ski room

gril a krb k dispozici

sauna (charged extra)

fully equipped kitchen

close to a ski slope

accommodation/per week

cabin for 9 persons

Price: 14 000 Kč + energie dle skutečné spotřeby

Equipment, facilities and services

vestibule
built-in wardrobe, separate toilet
living area with a kitchenette
covertible sofa bed (accommodates two persons, bed linen in the storage space inside), flat TV, dining table for 8, fully equipped kitchenette with a sink, electric hob, fridge, electric kettle, microwave and toaster
bathroom + toilet
shower, washbasin, heated towel rails, hair-dryer and tolilet paper at guests´ disposal

Bedroom 1
1x double bed, width 180 cm, with bed-side tables and lamps, bed linen supplied
Bedroom 2
1x double bed, width 180 cm, with bed-side tables and lamps, bed linen supplied
1x children´s bed, length 170 cm, one wardrobe

Sauna
infrasauna for 2 persons with a shower, charge per one cycle: 200 CzK, booking necessary (sauna remotely controlled)

terrace, porch and garden

covered seating area with a grill, a fire pit and a hammock. The garden is private, smoking outside is allowed.
parking
two parking spaces outside the cabin, access road is unpaved
(in winter snow chains are recommended)
Ski lifts
heated six-seater Štvanice, two-seater Kaple, ski-tows Pevnůstka, Sedlo, Sušina, children´s lift (9 kilometres of slopes altogether), ski equipment rental and ski school in walking distance
eating
Mountain hotel Sněženka, boarding house Kolovna and Kraličák, pub U vleku, grocery store in Staré Město pod Sněžníkem (3 km)

Waste
Waste to be disposed of in a garbage bin next to the cellar or collected and transported (garbage containers in the village).

Where you can find the mountian cabin?

Close